Ogólnopolskie Sympozjum Diagnostyka Maszyn

Komitety

Dyplomy

Archiwum

Kazimierz Pulaski University of Technology and Humanities in Radom is proud to announce the 7th International Congress on Technical Diagnostics (7th ICTD) scheduled from 9-11 September 2020 in Radom – POLAND.

ICTD is an international refereed congress organized cyclically in Poland, every four years dedicated to the advancement of the theory and practices in technical diagnostics. The idea of the congress is to provide an international platform to all the world developers and researchers to share ideas and latest concepts on the diagnostics of machines, vehicles, constructions, materials and industrial processes as well as maintenance of all kinds of technical facilities. Congress will be the opportunity to take advantage of the digital transformation of mechanical engineering and connected technologies of the Fourth Industrial Revolution I4.0 our society will build on.

Congress previous editions have been organized by Silesian University of Technology in Gliwice (2016), AGH University of Science and Technology in Kraków (2012), University of Warmia and Mazury in Olsztyn (2008), Poznan University of Technology (2004), Warsaw University of Technology (2000), Gdańsk University of Technology (1996).

Positively accepted and presented papers will be published in the Congress Proceedings. The Proceedings of the Congress, “Advances in Technical Diagnostics” will be published in the Springer volume in series Applied Condition Monitoring indexed by SCOPUS. The books of the series www.springer.com/series/13418 are submitted for indexing to Web of Science.

All submitted papers can be considered, also, for possible selection and further publication (extended version) in journals associated with the Congress: Transport Problems, Archives of Acoustics, Advances in Science and Technology Research Journal, Acta Mechanica et Automatica, Vibration in Physical Systems, JVE Journal of Vibroengineering, Defence Technology ELSEVIER, Diagnostyka.

The call for papers, registration and abstract submission is available via the congress website: www.ictd2020.uniwersytetradom.pl

For further questions, please contact Congress Secretary, at ictd2020@uthrad.pl

We want to invite you to mark your calendars today and look forward to welcoming you in Radom in September 2020.

Sincerely

Congress Organizing Committee

Szanowni Państwo!

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w obradach, które odbędą się w Wiśle. Dokładna lokalizacja zostanie podana w komunikacie nr 2.

Kilka informacji na temat miejsca Sympozjum

Wisła - rozsławiona przez Adama Małysza, atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa w samym sercu Beskidu Śląskiego u źródeł rzeki Wisły. Zimą Wisła dostarcza niezapomnianych wrażeń miłośnikom białego szaleństwa. Czekają tu wyciągi i kilkanaście doskonale przygotowanych nartostrad. Zróżnicowany poziom trudności poszczególnych tras usatysfakcjonuje zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Informacje o poprzednich edycjach konferencji znajdują się w zakładce Archiwum.

Politechnika Śląska, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej